BIKESHARING

ČO TO JE BIKE SHARING SYSTEM

V preklade automatizovaná požičovňa bicyklov je systém požičiavania verejných bicyklov v mestách a obciach vo forme verejnej dopravy na krátke vzdialenosti. Systém pracuje so špeciálnymi bicyklami vyvinutými na tento účel, ktoré su zaparkované v diaľkovo kontrolovanej stanici. Užívateľ si v stanici môže verejný bicykel rýchlo požičať a v inej ľubovoľnej stanici, v rámci uzavretej mestkej siete/systému, ho zase vrátiť.

CELOSVETOVO ROZŠÍRENÉ VEREJNÉ BICYKLE

V súčasnosti sa počet systémov na zdieľanie bicyklov pohybuje okolo 535 s flotilou 517 tisíc bicyklov po celom svete. Medzi krajiny s najväčším počtom požičovní patrí Španielsko (132), Taliansko (104) a Čína (79). Dnes je možné nájsť automatizované požičovne bicyklov prakticky vo všetkých významných európskych metropolách. Najväčšej popularity dosiahli požičovne v Paríži (Vélib), Barcelone (Bicing) a Londýne (Barclay’s). Bikesharing si hľadajá svoje miesto aj v krajinách bývalého východného bloku, príkladom je Krakov, Bukurešť, požičovňu otvorili už aj v Prahe.

CENOVO DOSTUPNÉ RIEŠENIE DOPRAVY

Systém zdieľania bicyklov je navrhnutý tak, aby sa bicykel dal požičať bezplatne (prvá pol hodina) alebo za prijateľnú cenu na jazdu na krátku vzdialenosť v mestskom priestore (1 hodina = 1 €). Realizované merania preukázali, že bicykel v je meste na krátke vzdialenosti (1-5 km) najrýchlejší spôsob dopravy.

EKOLOGICKÁ ALTERNATÍVA

Systém požičovne mestských bicyklov vytvára alternatívu k verejnej, resp. individuálnej automobilovej doprave. Znižujú sa tým dopravné zápchy, hluk a klesá znečistenie ovzdušia. Systém zdieľania bicyklov je tiež jedna z možností, ako vyriešiť problém „poslednej míle“ na pripojenie používateľov k verejnej dopravnej sieti. Výhodou takéhoto systému je, že pre používateľov odpadajú mnohé problémy spojené s vlastníctvom bicykla: riziko krádeže, vandalizmus, nedostatok parkovacích miest, skladovanie, či požiadavky na opravu a údržbu. Bikesharing preto paradoxne poskytuje dokonalú alternatívu pre mestá s nízkou úrovňou vybudovanej cyklistickej infraštruktúry.

PREČO POUŽÍVAŤ NA DOPRAVU BICYKEL?

  • Dostupnosť – môže si ho dovoliť prakticky každý,
  • servis a údržba je finančne nenáročná,
  • bicyklovanie je prospešné pre zdravie,
  • bicyklovanie je priateľské k životnému prostrediu,
  • bicyklovanie je nehlučné,
  • bicyklovanie šetrí peniaze na pohonné hmoty,
  • parkovanie v meste je s bicyklom oveľa jednoduchšie,
  • bicykel zaberá oveľa menej miesta ako automobil (tak na cestách ako aj na parkoviskách,
  • bicykel je najrýchlejší dopravný prostriedok na krátke vzdialenosti.

UKÁŽKA BIKESHARINGU U NÁS